FTX | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

FTX Borsası

FTX borsası, kullanıcılarının kripto para birimleri ticareti yapmasına fırsat sağlayan kripto para borsalarından biridir. Binance ile kurmuş olduğu ortaklık ile tanınmaktadır. Türkiye’ye özel yerel borsa açacağını duyurmasının ardından da kripto para yatırımcıları tarafından büyük ilgi görmeye başlamıştır. Dünyanın en büyük 5 borsası içerisinde yer almaktadır. Kripto para birimi değişim platformu olarak kullanılmaktadır. Otomatik olarak işlem gerçekleştirilmesine izin veren pratik kullanımlı yapısı ile kripto para yatırımcılarının dikkatini çekmektedir. Profesyonel yatırım şirketleri için güçlü, yatırıma ilk başlayanlar için de kolay olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Kripto para yatırımı yapmak veya kripto paralar ile ticaret yapmak için en önemli aşamalardan biri kripto para borsası seçimidir. Bu noktada yatırımcılar kendileri için en iyi fırsatları sunan kripto para borsasını seçmeye özen göstermektedir.

FTX Nedir?

Vadeli işlemler açısından dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan FTX’in aynı zamanda işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük para borsası olan Binance ile de ortaklığı bulunmaktadır. Asıl öne çıkan özelliği olarak futures conract’lar, bir başka deyişle kaldıraçlı ve vadeli işlemler bilinmektedir. Değerlemesi 25 milyar dolara ulaşmasının ardından FTX yetkililerinden Türkiye’ye açılacağı duyurusunun yapılması birçok kripto para yatırımcısını da heyecanlandırdı. Masraflar açısından yatırımcılara sağladığı avantajlar nedeniyle yatırımcılar tarafından coin transfer işlemi gibi işlemlerde tercih ettiği bilinmektedir. En çok tercih edilen özellikleri arasında dünyanın en büyük vadeli işlem kripto para borsası arasında yer alması dikkat çekmektedir.

Şu anda herhangi bir ofisinin bulunmadığı FTX, para yatırmak için diğer kripto para sistemlerinde olduğu gibi banka aracılığıyla havale veya EFT yollarını kabul etmemektedir. Bu nedenle kripto para yatırımcıları tarafından FTX nasıl para yatırılır sorusu da merak edilen konular arasında yer almaktadır. Binance ile ortaklığı bulunan FTX para yatırmak için Binance’e kaydolduktan sonra USDT, Bitcoin veya Ethereum gibi kripto para birimlerini FTX hesabına göndermek mümkün olmaktadır. Bu sayede kaldıraçlı işlemlerde pozisyon almanız ve alım satım işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkün olmaktadır.

FTX Ne Zaman Kuruldu?

Mayıs 2019 yılında kurulan FTX borsası, kripto para borsaları içerisinde 3. sırada bulunmaktadır. Sam Bankman Fried, FTX borsasını kurmadan önce 2017 yılında Alameda Research’ü kurmuştur. Bu nedenle bazı uzmanlar tarafından Alameda Research, FTX’İN tohumları olarak da kabul edilmektedir. Resmi kayıtlara bakıldığı zaman ise FTX borsasının 2019 yılının Nisan ayında resmi olarak kurulduğu görülmektedir.

FTX Kurucusu Kim?

FTX borsası, Sam Bankman Fried tarafından kurulmuştur. Sam Bankman Fried’in adı FTX’İ kurmadan önce hayata geçirdiği ve kurucusu olduğu Reseach ile de sıklıkla anılmaktadır. Alameda Research, bir yandan FTX borsasının tohumları olarak görülse de bir diğer yandan 100 milyon dolardan fazla dijital varlığın yönetimi ile ilgili bir işletmedir. 2017 yılında bu işletmeyi hayata geçiren Sam Bankman Fried, 2019 yılında FTX borsası faaliyetlerine başlamıştır. Sam Bankman Fried, 2019 yılının Nisan ayından bu yana sorunsuz bir şekilde FTX borsası faaliyetlerine büyüyerek, gelişerek devam etmektedir.

FTX Hangi Ülkenin?

FTX kurucusu ve CEO’SU olan Sam Bankman Fried, başarılı özgeçmişi ile dünya çapında dikkat çeken isimler arasında yer almaktadır. FTX borsasının kurucusu olan Fried’in başarılı kariyerinin yanı sıra tercih edilen bir borsa madeni yönettiği görülmektedir. Ana merkez bu açıdan Hong Kong’da bulunan kripto para madeni olarak bilinmektedir. Herhangi bir hükümete bağlı olmamasından dolayı FTX hangi ülkenin sorusuna herhangi bir ülkenin borsası olarak yanıt vermek mümkün değildir.

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM